Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga od Ciebie poniesienia żadnych kosztów na wstępie. Jesteś zdziwiony? Najważniejsze na wstępie, za założenie małej firmy zapłacisz 0 (słownie: zero) złotych. Proces nie jest bardzo skomplikowany, niemniej, przyda Ci się pomoc eksperta, który podpowie np. jaka forma opodatkowania będzie dla Twojej nowej firmy najkorzystniejsza. To zrozumiałe, że masz pewne wątpliwości i pytania, w końcu chodzi o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – czyli Twojego biznesu. Opisujemy czynności i koszty, które czekają na Ciebie przy zakładaniu małej firmy – zapraszamy do lektury.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – z bFAST to proste

Pierwszą zaletą, jaką ma zakładanie małej firmy przez Internet, jest oczywiście wspomniany brak opłat. Jeśli nie dysponujesz większą gotówką na start (to porównanie do zakładania spółki z o.o., gdzie niezbędny jest kapitał zakładowy), to firma jest dobrym rozwiązaniem – założysz ją za darmo. Drugą zaletą jest to, że wystarczy kilka prostych kroków, aby móc zacząć wystawiać faktury i zarabiać. Zanim jednak założysz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – czyli formularz CEIDG-1.

Formularz może nieco onieśmielać – w końcu jest pełen sformułowań z pogranicza prawa i księgowości. Nie martw się jednak, podczas rozmowy z naszym ekspertem bFAST dowiesz się wszystkiego oraz zostaniesz poprowadzony przez cały formularz. Co więcej – nasz ekspert może wypełnić formularz na podstawie informacji, które podasz w trakcie rozmowy. Do Ciebie należało będzie wysłanie wniosku i podpisanie go profilem zaufanym. Jeśli nie wiesz jak to zrobić (i czy masz profil zaufany) – ekspert bFAST rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i i udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.

Założenie małej firmy – co warto wiedzieć?

Założenie małej firmy ma zalety, ale ma także wady. Warto wspomnieć o obu na samym początku – chcemy Cię dobrze poinformować na wstępie o korzyściach, ale także o zobowiązaniach, jakie ciążą na właścicielu jednoosobowej działalności gospodarczej. Naszym celem jest pomoc mikro i małym firmom, zależy nam na Twoim zaufaniu, rozwoju i zadowoleniu. Dlatego wykładamy kawę na ławę, zanim otworzysz swoją nowa firmę.

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • Otwierasz firmę za darmo;
 • Z naszą pomocą zakładasz firmę łatwo, szybko i bezpiecznie;
 • Nie potrzebujesz gotówki, bo nie musisz mieć kapitału zakładowego;
 • Nie potrzebujesz pełnej księgowości – wystarczy prowadzenie księgowości uproszczonej (w tym również CI pomożemy – w konkurencyjnej cenie);
 • Masz więcej możliwości w zakresie korzystania z ulg i dotacji (zapytaj naszego eksperta bFAST podczas rozmowy);
 • Masz duże szanse na otrzymanie dotacji unijnych lub dofinansowania od Urzędu Pracy.

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • Długi Twojej firmy to Twoje długi – za zobowiązania firmowe odpowiadasz całym swoim majątkiem (a także Twój małżonek, o ile nie macie rozdzielności majątkowej);
 • Twoja firma należy do Ciebie – nie możesz jej sprzedać, ani nikt jej po Tobie nie odziedziczy.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – koszty, jakie musisz ponieść

Początek jest dobry – nie płacisz za założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie musisz mieć gotówki na kapitał zakładowy, więc możesz otworzyć firmę praktycznie w każdej chwili. Jakieś koszty jednak trzeba ponieść – prowadzenie firmy nie jest darmowe. Jak wyglądają koszty po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Przedstawiamy je poniżej, przypominając jednocześnie, że rozmowa z naszym ekspertem bFAST również nic Cię nie kosztuje i możesz od niego uzyskać te i inne informacje dotyczące zakładania małej firmy. Pełny ZUS przedsiębiorcy według aktualnej tabeli składek ZUS w roku 2021 to:

 • Emerytalne: 615,93 zł;
 • Rentowe: 252,43 zł ;
 • Chorobowe (dobrowolne): 77,31 zł;
 • Wypadkowe: 52,70 zł;
 • Zdrowotne: 381,81 zł;
 • Fundusz Pracy: 77,31 zł.

Sporo, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że te kwoty to tzw. ‘Duży ZUS’ – czyli dla przedsiębiorców, którzy nie mają ulg. Ty, jako nowy przedsiębiorca na rynku, możesz skorzystać z ‘Ulgi na start’, co oznacza, że przez pierwsze 6 miesięcy od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej płacisz:

 • Składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości: 381,81 zł.

Po 6 miesiącach kalendarzowych – uwaga – nadal nie płacisz ‘Dużego ZUS-u’. Czas na kolejną ulgę, czyli ‘preferencyjny ZUS’. Konkretnie, przez kolejne 24 miesiące płacisz:

 • Bez składki chorobowej: 627,01 zł;
 • Ze składką chorobową: 647, 59 zł.

Dwa i pół roku to wystarczająco długo, by wiele mogło się zmienić w kwestii składek i ZUS-u, dlatego podajemy tylko powyższe kwoty – od razu wiesz, że nie musisz w pierwszymi miesiącu płacić ponad tysiąca złotych na same składki. Zatem – założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe, a pierwsze pół roku oznacza dla Ciebie konieczność płacenia 362,34 złotych miesięcznie na składki.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – księgowość to niewielki koszt z bFAST

Prowadzenie uproszczonej księgowości wymaga wiedzy i czasu, aby ustrzec się przed karami ze strony urzędów. W porównaniu z grzywnami nakładanymi za błędy w rozliczeniach (nie wspominamy o ilości czasu spędzanego na składaniu wyjaśnień, wypełnianiu formularzy i – oczywiście – stresie z tym związanym). To proste – zleć obsługę księgową i miej pewność, że księgowość Twojej firmy jest prowadzona rzetelnie i terminowo, a także, że nie stracisz czasu na tłumaczenie się przed urzędami za błędy. Ten czas jest wart naprawdę dużo – to czas, który możesz poświęcić na rozwijanie swojej firmy i zarabianie pieniędzy. Zamów rozmowę z naszym ekspertem bFAST – z nami CI się uda!

https://bfast.pl/cennik/

Pobierz
darmowego
e-booka

Zapewnij sobie bezpieczeństwo podatkowe z bFAST

Zleć księgowość małej firmy
od 109 zł miesięcznie

Zapanuj nad swoimi finansami z bFAST

Zleć księgowość małej spółki
od 349 zł miesięcznie