Założenie spółki z o.o. z bFAST to możliwość otwarcia biznesu szybko, łatwo, bezpiecznie i komfortowo. Jak założyć spółkę z o.o. i nie zapłacić niemal  1 000 złotych? Odpowiedź jest prosta – z nami. Pomożemy Ci założyć spółkę taniej – przez Internet. Nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy, że umówisz dogodny dla Ciebie termin rozmowy z naszym ekspertem. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces zakładania spółki z o.o., podpowiemy, jakie są najkorzystniejsze rozwiązania dla tej formy działalności. W tym wpisie znajdziesz najważniejsze kwestie dotyczące założenia spółki z o.o. – czyli jakie czynności muszą być wykonane i jakie są koszty założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założenie spółki z o.o. – czynności krok po kroku

Wystarczy kilka kroków, żeby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Poniżej przedstawiamy czynności, które musisz wykonać, aby móc założyć spółkę z o.o. przez Internet.

Krok 1 – założenie konta na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Aby móc założyć spółkę z o.o. przez Internet, musisz w pierwszej kolejności zarejestrować konto na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – czyli tutaj. Ilość informacji na stronie może być przytłaczająca – wyświetlone są tam aktualne komunikaty dotyczące działania systemu. Nie przejmuj się nimi – najlepiej zacząć ten etap podczas rozmowy z naszym ekspertem, który powie Ci co dokładnie należy zrobić, aby szybko i bezpiecznie przejść przez etap rejestrowania konta w serwisie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ważne informacje!

Do założenia konta na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości będziesz potrzebować podpisu kwalifikowanego (podpisu elektronicznego) lub podpisu za pomocą profilu ePUAP. Nie martw się, jeśli nie wiesz, czy posiadasz odpowiedni podpis. Nasz ekspert pomoże Ci w tej sprawie podczas rozmowy.

Możesz założyć spółkę z o.o. samodzielnie (bez wspólników) lub z jednym lub większą liczbą wspólników. Porozmawiaj z naszym ekspertem, który wyjaśni Ci sprawy związane z tym tematem.

Krok 2 – dane dotyczące Twojej nowej spółki z o.o.

Kolejnym etapem zakładania spółki z o.o. jest przygotowanie danych spółki. Co konkretnie potrzebujesz przygotować?

 • Nazwę spółki;
 • Dane adresowe spółki;
 • Właściwy Sąd Rejestrowy;
 • Listę wspólników.

Krok 3 – podanie danych Twojej nowej spółki w formularzu S24

Najlepiej wymyślić nazwę spółki taką, żeby była unikalna i łatwa do zapamiętania, a przy tym chwytliwa. Dane adresowe to po prostu adres siedziby spółki. Właściwy Sąd Rejestrowy to urząd, który przypisany jest do rejonu, w którym Twoja nowa spółka z o.o. ma siedzibę. Twój wspólnik (lub wspólnicy) musi również posiadać aktywne konto w serwisie Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby można było założyć spółkę z o.o. przez Internet. Warto o to zadbać przed rozpoczęciem kolejnego kroku, jakim jest wypełnianie formularza S24 na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Spokojnie, nasz ekspert pomoże Ci prawidłowo wypełnić formularz.

Po wypełnieniu formularza S24 (i sprawdzeniu, czy wszystko jest prawidłowe), podpiszesz wniosek podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. To samo zadanie musi również wykonać Twój wspólnik (lub wspólnicy).

Krok 4 – opłaty i złożenie dokumentów w Sądzie Rejestrowym (zdalnie)

Ostatnim krokiem jest dokonanie opłat i złożenie wniosku przez Internet. Jakie opłaty czekają Cię przy założeniu spółki z o.o.?

 • Za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS): 250 zł;
 • Ogłoszenie zarejestrowanej spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym: 100 zł;
 • Podatek od czynności prawnych PCC 0,5% (przy kapitale zakładowym 5 000 zł): 25 zł.
 • Ewentualna opłata manipulacyjna dla operatora płatności internetowych (może, ale nie musi się pojawić).

Jak widzisz, pojawiła się kolejna istotna kwestia dotycząca spółki – kapitał zakładowy. Minimalna wysokość kapitału zakładowego według przepisów to 5 000 złotych. Nie martw się, jeżeli nie dysponujesz taką gotówką – kapitał zakładowy może zostać wniesiony również w postaci niepieniężnej (na przykład – w postaci sprzętu komputerowego). Porozmawiaj o tym z naszym ekspertem – dowiesz się co możesz zrobić, żeby pokryć wysokość kapitału zakładowego. Dlaczego kapitał zakładowy jest tak ważny przy zakładaniu spółki z o.o.? Ponieważ spółka jest odrębną osobą prawną – to oznacza, że nie odpowiadasz własnym majątkiem z ewentualne długi spółki.

Założenie spółki z o.o. – koszty, które trzeba ponieść

Aby założyć spółkę z o.o., trzeba przygotować się na pewne koszty. Pomimo tego, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (małej firmy) wydaje się na wstępie tańsze (nie płacisz nic za założenie małej firmy), to w perspektywie spółka z o.o. może przynieść oszczędności rzędu 20 000 złotych rocznie (a nawet więcej). Dlatego warto rozważyć założenie spółki z o.o. – koszty ponosisz na wstępie, później możesz zaoszczędzić na wiele sposobów. Jakich? O tym najlepiej porozmawiaj z naszymi ekspertami, którzy zajmą się księgowością Twojej nowej spółki z o.o. – mamy doświadczenie w tym obszarze.

Wracając do kosztów, które trzeba ponieść przy zakładaniu spółki z o.o. – poniżej lista:

 • Kapitał zakładowy – minimum 5 000 złotych (nie musi być w całości gotówką);
 • Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS): 250 zł;
 • Ogłoszenie zarejestrowanej spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym: 100 zł;
 • Podatek od czynności prawnych PCC 0,5% (przy kapitale zakładowym 5 000 zł): 25 zł.

Podatek od czynności prawnych ustalany jest od wysokości kapitału zakładowego – w tym przypadku liczymy, że kapitał zakładowy będzie w minimalnym wymiarze. Najlepiej pokryć kapitał zakładowy od razu przy zakładaniu spółki z o.o., chociaż według przepisów można to zrobić o 7 dni po założeniu spółki. W tym drugim wypadku dochodzi jeszcze opłata za oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego – w wysokości 40 złotych.

Jak widzisz, od założenia spółki z o.o. dzielą Cię tylko cztery kroki, które łatwo przejdziesz podczas rozmowy z naszym ekspertem. Nie czekaj, załóż swoją nową spółkę z bFAST. Z nami łatwo, szybko, bezpiecznie i komfortowo rozwiniesz swój biznes.
https://bfast.pl/cennik/

Pobierz
darmowego
e-booka

Zapewnij sobie bezpieczeństwo podatkowe z bFAST

Zleć księgowość małej firmy
od 109 zł miesięcznie

Zapanuj nad swoimi finansami z bFAST

Zleć księgowość małej spółki
od 349 zł miesięcznie