Czym są rękodzieła i jak na nich zarobić?

Rękodzieło, czyli wyroby wytworzone w sposób nieprzemysłowy posiadające walory artystyczne, zawsze obecne było w naszej kulturze. Takie towary są niepowtarzalne, oryginalne i cieszą się uznaniem rzeszy odbiorców. Ceramika, obrazy, czapki, chusty, a także biżuteria… pomysłów jest wiele ale jak na nich zarobić? Podczas pandemii wyroby handmade wzrosły na popularności. Rękodzielnicy próbują swoich sił promując swoje wyroby w mediach społecznościowych licząc na dodatkowy zarobek.   

Jak zacząć?

Aby zostać twórcą rękodzieła nie musisz ukończyć specjalistycznych kursów, mieć obszernej wiedzy, czy własnej pracowni. Na początku wystarczy Ci pomysł, zainteresowanie daną dziedziną i sprawność manualna. Jeśli sprzedajesz wytworzone przez siebie rękodzieło okazjonalnie, jest to traktowane jako dodatkowe źródło dochodu. W tym wypadku nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Początkowo możesz traktować swoje wyroby jako hobby, dodatkowe zajęcie, natomiast wraz ze wzrostem zainteresowania, mogą one stać się sposobem na biznes. Dzięki mediom społecznościowym, a także internetowym platformom stworzonym dla rękodzielników, sprzedawanie wyrobów handmade jest obecnie bardzo proste i nie wymaga obszernej logistyki. 

Działalność nierejestrowana 

W działalności na małą skalę, gdzie podatnik sprzedaje produkt rękodzielniczy okazjonalnie, może działać w ramach działalności nierejestrowanej. Jest to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie jest działalnością gospodarczą i nie wymaga rejestracji firmy. Można prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli jest się osobą fizyczną a przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku kwota ta wynosiła odpowiednio 1400 zł. Osoby te przez ostatnie 60 miesięcy nie powinny prowadzić własnej działalności gospodarczej.  Wówczas jesteśmy zwolnieni z wielu dodatkowych formalności. Przy działalności nieewidencjonowanej nie musimy opłacać składek na ubezpieczenie, a także nie mamy obowiązku składania deklaracji ZUS. Nie ma również potrzeby zgłaszania działalności do ewidencji przedsiębiorców – CEIDG, GUS i do Urzędu Skarbowego. Jeśli chodzi o rozliczanie dochodów, wystarczająca będzie ewidencja sprzedaży i rozliczać przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej.    

Jeśli dany rękodzielnik prowadzi działalność nierejestrowaną, w świetle prawa cywilnego jest przedsiębiorcą. Ma on więc obowiązki wobec swoich klientów, m.in. wymianę albo naprawę uszkodzonego towaru, a także obowiązek wystawiania faktur na życzenie konsumenta. Dokument sprzedaży musimy wystawić, jeśli klient zgłosi taką chęć w ciągu 3 miesięcy od daty dostarczenia towaru.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Podsumowując

Sprzedaż ceramiki, obrazów, haftów, makram czy też innego rękodzieła bez prowadzenia działalności nierejestrowanej jest możliwa, ale… może być traktowana jedynie jako możliwość dodatkowego zarobku i zasilenia miesięcznego budżetu. Jeśli jednak planujecie otworzyć pracownię, rzucić pracę na etacie i zmienić swoje życie – musicie ostrożnie podchodzić do obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim liczyć się z tym, że w pewnym momencie będziecie zmuszeni żeby założyć działalność gospodarczą (przekroczyć połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę nie jest trudno).

                

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rekodzielo-nowy-sposob-na-biznes

https://kruczek.pl/sprzedaz-rekodziela/

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ryczalt/stawki-i-rozliczenia/5156049,Jak-opodatkowac-sprzedaz-rekodziela.html

https://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/latwiej-legalnie-sprzedawac-recznie-robione,62,0,2407742.html

                                   

Pobierz
darmowego
e-booka

Zapewnij sobie bezpieczeństwo podatkowe z bFAST

Zleć księgowość małej firmy
od 109 zł miesięcznie

Zapanuj nad swoimi finansami z bFAST

Zleć księgowość małej spółki
od 349 zł miesięcznie